• Shporta juaj eshte bosh!

ENGLISH
 • HELP

 • FARAT E RRUSHIT 50 HERË MË E FUQISHME SE VITAMINA C 

  FARAT E RRUSHIT 50 HERË MË E FUQISHME SE VITAMINA C 

  “Mbron kundër plakjes, ul rritjen e disa lloje tumoresh, forcon venat duke realizuar një trajtim
  të mirë për variçet dhe hemorroidet, ndihmon trajtimin e diabetit dhe zvogëlon ënjtjen”

  Farat e rrushit janë aq të vogla, por benefitet janë tejet të mëdha. Kanë veti antibakteriale, si dhe janë të pasura me antoksidantë, ndaj efekti i tyre rinues mund të jetë i dobishëm, si në nivel të jashtëm dhe në atë të brendshëm.
  Edhe pse farat e rrushit nuk janë shumë të shijshëm, janë të pasur me acide yndyrore, aminoacide dhe avonoide. Falë këtyre ushqyesve, farat e rrushit japin shumë benefite kundër rreth dhjetra sëmundjeve dhe problemeve me lëkurën. Disa nga vetitë mbrojtëse të farave të rrushit janë: 

  1. Redukton problemet kardiovaskulare
  2. Antioksidant
  3. Forcon imunitetin
  4. Rregullon tretjen
  5. Ndihmon në rënien në peshë
  6. Permban vitamine C
  7. Ul rritjen e disa lloje tumoresh, 
  8. Forcon venat duke përbërë një trajtim të mirë për variçet dhe hemorroidet, 
  9. Ndihmon trajtimin e diabetit 
  10. Antiinflamator dhe antioksidant

  Për të dhënë një efekt të shëndetshëm është e rekomandueshme që të konsumohet
  rreth 100-300 miligram në ditë fara rrushi, në formë të bluar, pra pluhur. Në këtë mënyrë, ju keni ndihmuar edhe stomakun, pasi në formë të bluar, farat e rrushit nuk e rëndojnë atë.